60 луѓе загинаа во самоубиствен напад во Ирак

0
388

Најмалку 60 луѓе загинаа, а 70 се повредени во денешната експлозија на автомобил-бомба на контролен пункт во близина на градот Хила, јужно од Багдад, соопштија ирачките безбедносни сили.

Одговорноста за нападот ја презеде Исламска држава.

Меѓу загинатите има голем број цивили.

Без коментари

LEAVE A REPLY