Вести

Актуел

Одбележани 73 години од формирањето на Егејската бригада

Денеска во Битола беше одбележана 73 годишнината од формирањето на Првата народноослободителна ударна бригада од Егејска Македонија. По тој повод, пред спомен плочата на...

Ритамот на градот

Марјан Неќак за музиката во балетските, театарските и филмските проекти

Претставата Дневникот на лудиот, додаде уште една во низата на награди, освоени на меѓународни реномирани фестивали. Овојпат се работи за фестивалот во Бечеј, на 5-тото...

Кралот на кларинетот и кралот на трубата Трајковски и Агушев за...

Струмичкиот крал на трубата,  Џамбо Агушев, настапи на Фестивалот на музика од светот како специјален гостин на Љубојна. Џамбо ја продолжи семејната традиција и го направи...

Спорт рапорт

ВИДЕО: Еурофарм подготвен за европското деби за литванскиот Гранитас

Утревечер во спортската сала „Младост“, екипата на Еурофарм Работник ќе дебитира на меѓународната сцена во дуел против Гранитас од Каунас (Литванија). Пред првиот натпревар...

Пелистер пресилен за Охрид се зацврсти на врвот во Суперлигата

Екипата на Пелистер остана цврсто на врвот во Супер машката лига после девет кола со што на средина од шампионатот го има највисокот место...

Дали патот Битола-Прилеп е црна точка во сообраќајот?
  • да
  • не
...