Authors Објавено одНеда Маретиќ

Неда Маретиќ

967 Постови 0 Коментари

Пејачот Далибор Ѓошиќ го промовираше вториот сингл од „Ајде сонце зајде“, проект во кој се обработуваат стари македонски народни песни. Станува збор за песната „Стамена“, а на целиот овој проект работат докажани и признаени музички имиња од Македонија, како Сашо Ливрински, еден од најпознатите македонски композитори, кој се јавува како обработувач на песните, кои ќе се најдат на овој албум.

Пред нешто повеќе од месец и половина, со големата промоција на „Ајде сонце зајде“, првата песна и спот од овој албум, Далибор само најави плодна година, во која дел по дел, ќе биде испромовиран целиот албум. Токму на оваа промоција беше во живо отсвирена песната „Стамена“, а делови од тој настап се искористени во новиот спот.

Планинарките од Битола, а во организација на ПСК. Димитар Илиевски Мурато, постосмомартовски денот го прославија на Баба планина.

Рекреативната постосмомартовска женска планинарска дружба се одвиваше до планинарскиот дом Широка кој се наоѓа на 1950 м на Пелистер.

На искачувањето учествуваа повеќе планинарки и членови на другите планинарски клубови од Битола.

Имено оваа иницијатива е поттик и мотивација за сите да се запознаат повеќе со убавините на нашата Баба планина, бројните позитивни страни на планинарењето меѓу кои и подобрувањето на психофизичката состојба на човекот.

Женската планинарска авантура започна во раните утрински часови, а дружењето траеше до вечерните . ПСК. Димитар Илиевски Мурато по 4 ти пат ја организираа оваа иницијатива, покрај многубројните тури низ Македонија и надвор од државата.

 

Битолските планинарки докажаа дека овој ден покрај посетите на рестораните може да се одбележи на еден сосема поинаков начин.

Претходните тури беа органзиирани на Кајмакчалан, Големо Езеро и многу други прекрасни планински места.

 

 

Публиката во битолскиот Завод и музеј, имаа можност да уживаат во концертот на сопранот Маја Митровска, саксофонистот Стефан тасевски и пијано придружба Александра Ј.Момировска.

Композициите на Вивалди, Хендл, Чајковски, Де Фалја, Равел, Делиб, Пиацола беа дел од концертот.

Маја Митровска од 2010тата е професор по соло пеење во Државното музичко училиште во Битола, Стефан тасевски е наставник во ОУ.Коле Канински, а Момировска од 2002 та е наставник по пијано и корепетитор во Државното музичко училиште.

 

Центарот за култура-Битола ги привршува подготовките за претстојното гостување на светски познатиот виолинист Роби Лакатош.

Заедничкиот концерт со Камерниот оркестар на Битола е закажан за 26-ти март во големата сала на Центарот за култура.

Врвниот виолинист, виртуозот на „Чардашот”- Роби Лакатош за прв пат ќе гостува во Битола. Тој не е само виртуоз, со неговата уникатност и стилска разновидност создава магија на сцената. Со леснотија ја комбинира класичната музика, со џез и унгарски фолклорни елементи.

Лакатош настапувал на најпознатите фестивали во Европа, Азија и Америка, заедно со најголемите џез имиња како Херби Хенкок, Квинси Џонс, Стефан Грапели.

Неговото музицирање се развива во рамките на Бела Барток конзерваториумот во Будимпешта, каде во 1984 година ја освоил првата награда за класична виолина. Во периодот од 1986 до 1996 година, тој и неговиот ансамбл ја воодушевуваа публиката во Брисел, нивниот музички дом.

Secured By miniOrange