Денес и утре сончево време, од четврток пад на температурите

0
366

Сончево време со слаб до умерен североисточен ветер во поголемиот дел од земјава, најавуваат од УХМР. Според метеоролозите, во текот на денешниот ден се очекува во северните делови и на планините попладне да настапи умерена локална облачност.

Исто така, денес повторно имаме и забележителен пад на температурите. Утринската температура ќе се движи од 10 до 17, а дневната од 27 до 34 степени.

По овие два дена кога ќе преовладува претежно сончево време, поради продор на постуден воздух од север од четврток се очекува температурата да биде во опаѓање, а во попладневните часови ќе има локален дожд со ретки грмежи.