Драмата во Антверпен ја добија Турчинките

0
254

Турција – Германија 3:2 (25:20, 21:25, 20:25, 25:23, 15:12)

По успесите на турските клубови во европските купови, нова потврда за високата класа на турската женска одбојка стигнува од Антверпен. Турција се врати од 1:2 и ја совлада Германија со 3:2 за полуфинале на европското првенство за одбојкарки. Ердем, Јилмас, Ајдерим започнаа застрашувачки и откако измина првиот сет, сите помислија дека мечот брзо ќе заврши. Но германскиот блок проработе и постојано следеа грешки во смечот или технички грешки на Турчинките. При 2:1 за Германија, видео снимката ги спаси „црвените“ и успеаа да го свртат мечот и да влезат во тај-брек. Тука Турција пак го покажа својот карактер и од 6:8 успеа да се врати и да слави со 15:12 со ефектен крај на техничарот Јилмас. Ова е второ полуфинале во историјата на турската женска одбојка и преселба од Антверпен во Ротердам, каде Турција ќе има голема подршка од своите навивачи. Веројатно по домашните селекции, најмногубројни ќе бидат баш навивачите на Турција на одлучувачкиот викенд.

Без коментари

LEAVE A REPLY