И денес многу топло време, заладување од в недела

0
365

Времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло, со утринска температура од 14 до 22 степени, а дневна од 32 до 40 степени. УВ индексот ќе има вредност 9.

Во сабота во текот на денот ќе има зголемување на облачноста и ќе дува засилен југозападен ветер, но дневната температура сѐ уште ќе биде висока. Во вечерните часови и преку ноќта кон недела ќе има врнежи од дожд и грмежи, а најобилни врнежите се очекува да бидат во североисточните делови. Во недела ќе дува засилен северен ветер, а дневната температура значително ќе се намали, на места и за повеќе од 10 степени во однос на сегашната. Од понеделник ќе биде стабилно со постепен пораст на дневната температура, но во рамките на просекот за овој период од годината.

Без коментари