Ким Џонг-Ун најавува нови нуклеарни проби

0
404

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-Ун најави дека Пјонгјанг набрзо ќе изведе тестирање со нуклеарни боеви глави и „неколку видови“ балистички ракети, јави севернокорејката агенција КЦНА.

Пробите ќе бидат изведени за да се „зголемат нуклеарните напаѓачки способности“ на Северна Кореја, порача Ким Џонг-Ун, пренесуваат француските медиуми.

Севернокорејскиот лидер пред неколку дена нареди нови нуклеарни проби за тестирање мини нуклеарни боеви глави кои, како што тврди, ги развиле научниците од Северна Кореја.

Без коментари

LEAVE A REPLY