На претседателските избори во Австрија победа на десницата

0
381

Првичните резултати од вчерашниот прв круг на претседателските избори во Австрија покажуваат дека победил кандидатот на крајно десничарската Партија на слободата, Норберт Хофер.Тој доби 36 насто од гласовите, а неговата кампања се засноваше врз антиимигрантска и антиевропска платформа. Хофер во вториот круг ќе се соочи најверојатно со Александар ва дер Белен кој е поддржан од зелените или со независниот кандидатка Ирмгард Грис, поранешна судијка која би можело да стане прва жена претседател на Австрија. Вториот круг треба да се одржи на 22 мај.

Без коментари

LEAVE A REPLY