Најмалку шест загинати и 400 ранети во напад со камион во Багдад

0
332

Најмалку шест луѓе загинаа и 400 се ранети при експлозија на камион-ладилник полн со експлозиви на пазар во багдадскиот шиитски Садр утрово, соопшти полицијата.

Засега никој не презеде одговорност за нападот. Исламска држава често извршува слични напади во региони населени со шиити.