Oсуден Хрват за шпионажа

0
266

Судот во Белград го осуди на три години затвор хрватот Чедо Чоловиќ кој призна дека шпионирал за Хрватска, но официјален Загреб го демантира тоа. 57 годишниот Чоловиќ, кој има и хрватски и српски пасош беше уапсен во минатата недела. Медиумите јавуваат дека Чоловиќ и давал на Хрватска воени информации кои биле користени за покренување обвинувања за воени злосторства против српски офицери. Хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ ги отфрли наводите дека Чоловиќ работел за Хрватска.

Без коментари

LEAVE A REPLY