Почина Арсен Дедиќ

0
714

Во 78-мата година од живот, вечерва почина легендарниот музичар Арсен Дедиќ. Тој пред повеќе од две недели беше хоспитализиран во Загреб, а во последените два дена состојбата нагло му се влоши.

Арсен Дедиќ е роден во Шибеник на 28 јули 1938 година. Тој беше кантавтор, композитор и поет, изведувач на бројни шансони. Напиша и изведе многу песни на свој оригинален стил со што стекна многу обожаватели и освои многу награди на фестивалите. Тој се смета за основоположник на шансоната во Хрватска и во поранешна Југославија, а неговите албуми се продаваат во огромни тиражи.

Беше женет со хрватската пејачка Габи Новак со која го имаат синот Матија Дедиќ.

Без коментари

LEAVE A REPLY