САД ќе ги примат ветените 10.000 сириски бегалци

0
363

САД ќе примат 10.000 сириски бегалци оваа фискална година како што и веќе вети претседателот Барак Обама, изјави американскиот државен секретар Џон Кери.

Тој синоќа додаде дека САД наскоро ќе примат 10.000 загрозени бегалци избрани од кампови на ОН чие населување во државата го одобриле американските безебедносни и разузнавачки служби.