Северна Кореја ги забрани свадбите и погребите

0
773

Сите масовни манифестации, вклучувајќи свадби и погреби ги забранија властите во Северна Кореја.

Причината е конгресот на владејачката Партија на трудот на 6 мај, пренесе агенцијата „Новости“.

Тој се одржува за прв пат после 36 години.

Влегувањето во главниот град Пјонгјанг е ограничено. Се засилува и контролата на границата со Кина. Мерките се воведуваат со оглед на безбедноста.

Се очекува севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун да го икористи форумот, за да ја зацврсти својата власт.

Без коментари

LEAVE A REPLY