Убиен лидерот на сириските бунтовници

0
683

Првиот човек на џихадистичката група Џаиш ал Ислам, Захран Алоуш, е убиен е во воздушен напад во предградие на Дамаск, јавија локалните медиуми, пренесува Reuters.

Стотици членови на семејствата на милитантите на Исламска држава и ранетите борци на ова екстремистичка организација ќе го напуштат подрачјето на јужен Дамаск, во рамки на примирјето склучено со посредство на Обединетите нации, објави Сириската опсерваторија за човекови права во четврток.

Безбеден коридор ќе биде овозможен од палестинскиот бегалски камп Јармука во предградието на Дамаск и соседниот Хаџар ал Асвалд. /крај/ин/ст

Без коментари

LEAVE A REPLY