Во кампот во Идомени има околу 4.000 мигранти

0
424

Кампот за привремено сместување во Идомени е преплавен со околу 4.000 бегалци и емигранти, главно Авганистанци, откако грчката полицијата евакуира стотици луѓе кои ги блокираа железничките шини во близина на грчко-македонската граница, јави дописникот на МИА од Атина.

Грчката полиција соопшти дека во Атина со автобуси се одведени 1.260 Авганистанци „на кои Македонија им забранила влез во земјата“

Без коментари

LEAVE A REPLY