Бомбашки напади во Сомалија

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Најмалку 18 луѓе се убиени во експлозија на два автомобил бомби и во истрели од огнено оружје во главниот град на Сомалија, Могадишу, соопштуваат тамошната полиција и службите за брза помош. Тие велат дека има уште најмалку 20 повредени при експлозиите и престрелките. Засега не е јасно кој стои зад денешните насилства.

Еден автомобил бомба експлодирал во близина на претседателската палата, а потоа имало уште една експлозија во близина на хотел, проследена со истрели од огнено оружје, велат од полицијата.

Share.