Вербална војна помеѓу Ердоган и Нетанјаху

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган го обвини израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху дека е „терорист“.

Обвинувањето уследи откако Нетанјаху ги отфрли „моралните лекции“ од Турција поради крвавите судири на границата помеѓу Појасот Газа и Израел.

– Еј, Нетанјаху, Вие сте окупатор и како окупатор сте на тие територии и во исто време сте терорист, изјави Ердоган пред приврзаниците во Адана, а обраќањето се пренесуваше и на телевизија.

Според израелските медиуми, претседателот на Турција изјавил и дека Израел е „терористичка држава“.

– Не е потребно да му кажам на светот колку е сурова војската на Израел. Можеме да видиме што прави терористичка држава, ако ја набљудуваме ситуацијата во Газа и во Ерусалим, посочи Ердоган, додавајќи оти Израел изврши масакр во Газа.

Тој најави и дека Турците нема да заборават што им се прави на угнетените Палестинци, оценувајќи дека ниту на израелскиот народ не му е сеедно.

Нетанјаху претходно го нападна Ердоган поради неговите критики на израелскиот одговор на масовните протести на Палестинците на границата на Појасот Газа.

– На најморалната армија на светот нема да му држи лекции некој, кој со години бомбардира цивилно население, наведе Нетанјаху.

Share.