Вељаноски на распит кај обвинителката Русковска за „27 април“

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Пратеникот Трајко Вељаноски во моментот се наоѓа на распит кај обвинителката Вилма Русковска, во Обвинителството за организиран криминал и корупција, како осомничен за случајот „27 април“, пишува Фокус.

Обвинителството пред два месеци отвори истрага за организаторите и нарачателите на насилниот упад во Собранието што се случи на 27 април 2017 година. Во истрагата освен Вељаноски, осомичени се и екс премиерот Никола Груевски, екс министерот Миле Јанакиески, Спиро Ристовски, екс директорот на УБК, Владимир Атанасовски како и Никола Бошковски, вработен во УБК, а во моментот во бегство во Грција.

За Вељановски беше побаран и притвор, но Собранието не му го одзеде имунитетот.

Share.