ВИДЕО: Од свеченото отворање на „Манаки“

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

На црвениот килим на 39. издание на интернационалниот фестивал за филмска камера „Браќа Манаки“ вечерта на свеченото отворање продефилираа значајни личности од филмската уметност, како Оскаровецот Роџер Дикинс и актерската дива Клаудија Кардинале. Полната сала во Центарот за култура, со стоечки аплаузи ги поздрави годинашните лауреати меѓу кои и македонската актерка Милица Стојанова која е добитник на наградата „Голема ѕвезда на македонскиот филм“ што ја доделува Друштвото на филмските работници на Македонија.

Атмосферата од црвениот килим и додеувањето на наградите Ви ја пренесуваме од видеото во продолжение.

Share.