Виртуелни тури низ светските музеи

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Поради забраната за јавни собири и музеите ширум светот ги затворија своите врати за посетители, а седењето дома и гледање на филмови може да стане монотоно. Затоа Гугл направи список од 500 музеи кои имаат виртуелни турнеи за време на пандемијата на коронавирус што можете да ги посетите преку Интернет, а ние издвојуваме неколку од нив.

1. Британски музеј, Лондон

Овој музеј во срцето на Лондон им овозможува на виртуелните посетители турнеја каде можат да ја видат Камената Розета и египетската мумија. Покрај тоа, достапни се стотици други артефакти.

2. Музејот Гугенхајм во Њујорк

Уличниот приказ на Гугл им дозволува на посетителите да влезат во музејот Гугенхајм и да ги шетаат познатите спирални скали. Таму можете да видите многу важни дела на импресионистите, пост-импресионистите, дела од модерното време и дела кои припаѓаат на современата уметност.

3. Национална галерија за уметност, Вашингтон

Овој познат американски музеј содржи две мрежни изложби што можете да ги видите преку Google. Првата е изложба на американска мода од 1740 до 1895 година, каде може да се видат парчиња облека од времето на колонизацијата, а втората е збирка дела на холандскиот барокен сликар Јоханес Вермеер.

4. Musée d’Orsay, Париз

Виртуелно можете да прошетате низ популарната галерија, дом на десетици познати уметнички дела од француски уметници кои живееле и твореле помеѓу 1848 и 1914 година, како Моне, Сезан и Гаген.

5. Национален музеј за современа уметност, Сеул

Еден од најпопуларните музеи во Јужна Кореја обезбедува пристап до интернет-корисниците ширум светот. Виртуелната турнеја на Google ве носи низ шест ката на современата уметност од Јужна Кореја и од целиот свет.

6. Музејот Пергамон во Берлин

Како еден од најголемите музеи во Германија, Пергамон има многу нешта да понуди. Во него се сместени голем број антички артефакти, вклучувајќи ги Истарските врати и Пергамскиот олтар.

7. Риксмузеум, Амстердам

Во овој музеј можете да видите уметнички дела од златниот период на Холандија, вклучувајќи дела од Вермеер и Рембрант. Google нуди турнеја низ овој музеј на Street View, така што за момент ќе се чувствувате како да сте навистина во него.

8. Музејот Ван Гог, Амстердам

Секој што го сака уникатниот стил на овој холандски уметник може да ги види неговите дела ако виртуелно го посети овој музеј. Содржи над 200 негови слики, 500 цртежи и над 750 писма.

9. Музејот Пол Гети, Лос Анџелес

Дури и 12-века старата европска уметност може да се види во овој уметнички музеј во Калифорнија. Можете да ја посетите виртуелно благодарение на Street View на Google, и ќе најдете голема колекција на слики, цртежи, скулптури, ракописи и фотографии .

10. Галерија Уфици, Фиренца

Една од најпознатите уметнички галерии во кои има уметнички колекции е Уфизи сместени во Фиренца и дизајнирана од Џорџо Васари во 1560 година за Козимо И. де Медичи, а со неговите убавини можете да се восхитувате на интернет.

11. МАСП, Сао Паоло

Museu de Arte de São Paulo е непрофитен музеј и првиот бразилски модерен музеј. Изгледа како да лебди во воздух заради неговата посебна архитектура, а она што го чува може да го видите во виртуелната турнеја.

12. Национален музеј за антропологија, Мексико Сити

Изграден во 1964 година, овој музеј е посветен на археологијата и историјата на пред-колумбиската ера на Мексико. Во него се сместени 23 изложби полни со древни  артефакти, вклучително и некои кои припаѓаат на цивилизацијата на Маите.

 

Share.