Вишните-извор на витамини и минерали

Вишна  е плодовито овошно дрво. Во  Македонија се одгледува во сите реони со надморска височина до 1.100 m.

Секое овошје, па и вишната е оскудна со маснотии и белковини, па и со калории, но затоа обилува со витамин Ц, витамин Б комплекс и минералите – калиум, железо и кобалт. Енергетската вредност на вишната е 46 кал/100 грама плодови, а карактеристиките не и се менуваат ниту кога се замрзнати.

Вишната како лек:

Листот на вишната се препорачува кај забрзано опоравување после оперативен зафат, кај намалување на воспалението, го штити нервниот систем, помага помага кај несоница и лекува тешкотии кај менопаузата .

Вишните се одличен извор на витамини и минерали и имаат благотворено дејство на целиот организам. Главниот пигмент е црвен антоцијан  кој влијае како антиоксиданс,  и затоа е еден од најважните регулатори на срцевиот ритам и процес на стареење.

Прочитај и: Вкусна и здрава

Ова овошје има голема улога и во одржување на убавината на кожата. Се препорачува кај забрзано опоравување после оперативен зафат, кај намалување на воспаленија, помага кај несоница, го штити нервниот систем и во лекување на тешкотии кај менопауза.

Освен како свеж плод, вишните може да ги користиме и замрзнати и суви.

Чај од стебленцата на вишната помага кај исфрлање на песок од уринарните канали, целулит, импотенција, бубрежна болест и хронично кашлање. Листот од вишна пак се користи како средство за убавина, а помага кај првут и потечени очни капаци.

Рецепти:

Една лажица иситнети исушени листови од вишна и една лажица исушени цветови од кантарион ставете во сад и прелијте со три чаши жешко пиво.Оваа смеса загрејте ја до вриење и гответе на благ оган 30-40 минути.Кога се излади, чајот прецедете го и земајте две лажици три пати дневно после јадење. Овој чај благовремено влијае на заболен црн дроб.

Лек против хепатитис А исто така може да направите од исушени листови на вишна. Ситно исечкајте десет суви листови и ставете ги во сад во кој ќе додадете 300 милилитри вода. Гответе на тивок оган 30 минути. Кога се излади процедете. Пијте четвртина чаша од овој чај три пати дневно.

Чај од лист од вишна во комбинација со лист од црешна, јагода и љубичица е одличен лек против првут. Листот наберете го и прелијте го со топла вода и оставете да отстои. После миење со чајот, косата измијте ја

Сподели