Владата негира дека пропаднале преговорите

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Денеска премиерот Заев избегна да одговори на прашањата на новинарите поврзани со преговорите за името.

Претходно од неговиот кабинет, беше испратено соопштение како реакција на вчерашниот текст во српскиот магазин „Курир“ кој објави дека преговирте помеѓу Македонија и Грција пропаднале, бидејќи не бил постигнат компромис.

„Изграденото пријателство меѓу двете држави е голем влог за заедничката иднина, а соработката во иднина само ќе се зголемува. Владата на РМ останува силно посветена на остварување на стратешките цели, членство во ЕУ и НАТО, а јасно е дека за нивна реализација неопходно е да се надмине проблемот што Грција го има со нашето уставно име“, велат од Владата.

Share.