Владо Георгиев ќе одржи концерт на Хераклеја

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

На 13. јули со почеток од 21 часот во уникатниот амбиент на Античкиот локалитет Хераклеја во Битола концерт ќе одржи популарниот српски пејач Владо Георгиев.

Владимир Владо Георгиев (роден на 6 јуни 1976 г.) е српски поп пејач, композитор и текстописец, кој до своите 16 години живеел во Црна Гора, по што се преселил во Белград, зад себе има три студиски албуми и голем број на хитови.
Пред две години беше гостин во емисијата ,,Еден на еден”, каде порача дека за него турбо фолкот е зло.

Георгиев е роден во Дубровник, Хрватска, од татко Драгољуб од Димитровград, Србија, и мајка Борка од Сараево, Босна. Тој има постар брат, Саша. Кратко време по неговото раѓање, неговото семејство се преселило во Херцег Нови во Црна Гора, каде што израснал и живеел до 16-годишна возраст (околу 1993), по што тој и неговиот брат се преселиле во Белград

Тој вози мотори и патувал околу Европа со неговиот Харли-Дејвидсон. Тој, исто така, се искачил на Хималаите. Неговите други интереси вклучуваат морски спортови и чамци.

Владо е музичар и композитор. Тој првично свирел хармоника и имал желба да стане голем џез музичар. Потоа почнал да свири пијано, синтисајзери и други клавијатурни инструменти, станал познат аранжер и работел со многу екс-југословенски и странски ѕвезди. Потоа почнал да пишува песни за себе и за другите популарни ѕвезди во поранешна Југославија. Бил, исто така, продуцент на црногорскиот хип хоп бенд Монтенигерс, и се уште е пријател со пејачот Нигор. Георгиев и Нигор, го снимиле заедно синглот Тропски бар.

Влезниците во претпродажба чинат 400 денари, а на денот на концертот во билетарницата на Хераклеја ќе чинат 500 денари. Истите можете да ги набавите на штандот на Широк Сокак (пред „Веро“), во вино-барот „Буре“ и во винаријата „Чифлик“.

Концертот е во рамки на Бит Фест 2019.

Share.