Во Брисел продолжуваат преговорите Белград-Приштина

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Во Брисел продолжуваат разговорите меѓу Белград и Приштина на највисоко политичко ниво. Денеска во Брисел се состануваат претседателите на Србија и на Косово, Александар Вучиќ и Хашим Тачи, кои ќе ја разгледуваат примената на постојаниот договор и ќе разменат ставови по повод новата фаза од дијалогот за сеопфатна нормализација на односите.

Состанокот во Брисел, кој го организира високата претставничка на Европската Унија, Федерика Могерини, е прв на високо политичко ниво во рамки на дијалогот меѓу Белград и Приштина од почетокот на годината.

Share.