Во запален автобус во Казахстан загинаа најмалку 52 лица

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Во пожар кој избил во автобус во Казахстан загинале најмалку 52 лица, објавија тамошните власти. Од запалениот автобус успеале да се спасат петмина патници. Инцидентот се случил денеска изутрина по локално време во регионот Актобе во северозападниот дел на земјата.

Според информациите, на светските новински агенции во автобусот имало 55 патници и двајца возачи, а се верува дека во него патувале државјани на Узбекистан на линија долга 2.200 километри. Причината за пожарот и натаму не е позната.

makfax.com.mk

Share.