Во Норвешка уапсен Русин осомничен за шпионажа

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Норвешките власти објавија дека уапсиле еден руски државјанин осомничен за шпионажа за време на еден семинар во норвешкиот парламент.

51 годипшниот маж, според локалните медиуми, бил осомничен за „илегална разузнавачка активност“ и се соочува со казна затвор од 3 години. Тој бил уапсен во петокот на аеродромот во Осло.

slobodnaevropa.mk

Share.