Во текот на март преговори за проширување на парламентарното мнозинство

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Во текот на месецов треба да почнат  преговори за проширување на парламентарното мнозинство, изјави Африм Гаши, претседателот на БЕСА, избран од скопското крило.

На синоќешната средбата со премиерот Зоран Заев го информираше претседателот на движењето Беса, Гаши за текот на преговорите во врска со проблемот кој Република Грција го има со уставното име на Република Македонија, потенцирајќи дека процесот се наоѓа во суштинска фаза и дека постојат разлики меѓу преговарачките страни, но дека постои оптимизам за изнаоѓање решение кое ќе ги заштити достоинството и идентитетот на граѓаните на двете држави.

Share.