Груевски и Јанакиески денеска во судница, ново рочиште за ТНТ

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да се одржи ново рочиѓте за случајот на Специјалното јавно обвинителство ТНТ. Овој предмет се однесува на уривањето на комплексот „Космос” на бизнисменот и претседател на Партијата за европска иднина (ПЕИ), Фијат Цаноски.

Во ТНТ“ обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, поранешниот градоначалник на општина Гази Баба Тони Трајковски, градежна инспекторка од Гази Баба и тројца членови на општинската комисија за набавки.

Според обвинителниот акт, со постапката на уривање е предизвикана штета од 16 милиони евра, а дополнително на буџетот на општина Гази Баба уште три милиони денари.

мкд.мк

Share.