Гувернерот на Флорида побара оставка од директорот на ФБИ

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Рик Скот, гувернерот на американската сојузна држава Флорида побара оставка од директорот на ФБИ поради пропустите бирото да реагира на дојвата за осомничениот за масовно убиство во средното училиште.

Скот изјави дека пропустите на ФБИ се неприфатливи.

Претходно и американскиот федерален обвинител Џеф Сешнс нареди ревизија на процедурата откако ФБИ не ја истражиле дојавата дека осомничениот подготвувал напад.

Во нападот на средното училиште во Флорида загинаа 17 лица.

https://a1on.mk

Share.