Два американски авиони паднаа во морето кај Јапонија

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Во јапонските територијални води се трага по шест американски маринци по неразјаснетата несреќа на два воени авиони, соопштија американските власти.

Иако деталите на несреќата не се познати, се претпоставува дека авионите се судриле во воздух за време на вежба за дополнување гориво, пренесува Ројтерс.

Јапонското министерство зза одбара изјави дека поморските сили до сега спасиле еден од седуммината маринци кои биле во авионите за време на несреќата.

 

Share.