Денес облачно време

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Претежно облачно  со  услови за проврнување на слаб дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Т-мин. од 1 до 7 а т-мин. 7 до 12 степени.

Во сабота ќе се задржи облачно време, попладне со повремени локални врнежи од дожд, а на планините од снег, особено во западните и јужните делови.

Од недела нашето подрачје ќе биде под влијание на релативно студена и влажна воздушна маса, односно под снежен бран, од која се очекуваат врнежи претежно од снег, само во крајниот југоисточен дел од земјава ќе повремено ќе бидат бидат од дожд и снег. До вторник насекаде се очекува формирање на снежна покривка, а на планините ќе има значително зголемување на истата. Особено изобилни врнежи од снег се очекуваат во јужните и источните делови на Македонија.

Share.