Директор полнел привати резервоари на сметка на јавно претријатие

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Прилеп поднесе кривична пријава против  Б.Х. (53) за поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело  „злоупотреба на службена положба и овластување“. Во период од декември 2015 година до 08.11.2017 година пријавениот, како директор на ЈП „Пелагонија“ – Кривогаштани, од бензиски пумпи во Прилеп,  во повеќе наврати, овозможувал да се полни гориво во приватни возила, на сметка на Јавното претпријатие „Пелагонија“ Кривогаштани. Со ова, пријавениот го оштетил буџетот на општината 924.983 денари, соопшти МВР.

Share.