Еврокомесарот Хан на средба со Вучиќ и Брнабиќ

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска во Белград ќе има средба со европскиот комесар за преговори за проширување и соседска политика Јоханес Хан.

Според српски медиуми, ќе бидат потпишани два документа: Финансиски договор за секторско-буџетска поддршка за интегрирано управување со границата, односно Договор за донација меѓу ЕУ и Србија за помош во решвање на мигрантската криза. Тие документи ќе ги потпише министерката за европски интеграции Јадранка Јоксимовиќ и министерот за труд Зоран Шорчевиќ со директорот за Западен Балкан во Генералниот директорат за соседска политика и преговори за проширување, Геновева Руиз Калвера.

Хан денеска во Белград ќе има средба и со премиерката на Србија Ана Брнабиќ.

Share.