Европратеници имале тајни разговори со Пјонгјанг

0
177
epa06024345 A view outside of the Paul-Henri Spaak (PHS) building at the European Parliament in Brussels, Belgium, 12 June 2017. The Paul-Henri Spaak building is 24 years old and its management wants to tear it down and build a new one for nearly half a billion euros. This building includes the 'Hemicycle' and the President's office. EPA/STEPHANIE LECOCQ

Делегација на Европскиот парламент соопшти дека во изминативе три години водела тајни разговори со Северна Кореја за да ја убеди да се откаже од нуклеарната програма. „Тајно се состанувавме со севернокорејски претставници 14 пати“, изјави британскиот пратеник Нирџ Дева по пленарната седница на Европскиот парламент. Според него, во текот на состаноците одржани во Брисел европските пратенци постојано повторувале дека „дијалогот без предуслави“ е единствен начин за постигнување договор. Тој додаде дека по најавата за средба меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и лидерот на Северна Кореја Ким Џонг Ун било решено да се обелоденат овие тајни разговори.

slobodnaevropa.mk