Еден од најпознатите готвачи на светот се самоуби

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Eден од најпознатите готвачи во светот и автор на култниот кулинарски серијал „Без резервации“ Ентони Бордејн е пронајден мртов во неговата хотелска соба во Стразбур, Франција.

Неговата матична куќа Си-Ен-Ен потврди дека се работи за самоубиство.

-Со огромна тага ја потврдуваме смртта на нашиот пријател и колега Ентони Бордејн. Неговите таленти никогаш нае престанаа да не фасцинираат  и многу ќе ни недостасува. Нашите мисли и молитви се со неговата ќерка и семејството во вакво неверојатно тешко време, потврди CNN.

Неговиот близок пријател Ерик Риперт, француски готвач, го пронашол Бордејн во хотелската соба без знаци на живот.

Бордејн беше неуморен истражувач, голем хедонист, а позната е неговата поговорка дека нашите тела не се храмови, туку забавен парк, но и остроумен човек, еден вид на пролетер на кујната.

Својата кариера ја почнува во 70-тите, шетајќи по светските кујни, живеејќи тежок и скромен живот.

Share.