Едно лице загина при оружен напад во канадска црква

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Едно лице е убиено откако непознат напаѓач отворил оган во црква во градот Салмон Арм, во канадската провинција Британска Колумбија.

Жртвата е 78-годишниот Гордон Парментор.

Според синот на Парментор, по нападот мажот веднаш ја напуштил црквата, а потоа се вратил и продолжил да пука.

Подоцна полицијата го потврди инцидентот и додаде дека застреланиот маж во ногата бил пренесен в болница и се наоѓа во стабилна состојба, а напаѓачот е уапсен.

Синот на жртвата тврди дека неговиот татко и убиецот се познавале. За напаѓачот вели дека имал психички проблеми, но мотивот за нападот сè уште не е познат.

Share.