ЕУ санкционираше руски и сириски лица за напади со хемиско оружје

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Европската унија воведе санкции за хемиско оружје против девет руски и сириски официјални лица, вклучувајќи го и директорот на Руската воена разузнавачка служба ГРУ.

ЕУ ги обвини дека се одговорни за напади со хемиско оружје во Сирија, како и за поседување, транспорт и употреба на нервен агент во труење на рускиот двоен агент Сергеј Скрипл и неговата ќерка во Британија.

Русија ги негираше обвиненијата за нападот на Скрипл.

Share.