ЕУ ја поддржа Британија во случајот со Русија

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Челниците на земјите членки на Европската унија се согласиле со ставот на британската влада дека зад нападот со нервен агенс во јужна Англија најверојатно стои Русија, изјави во четвртокот ноќта претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск.

„Европскиот совет се согласува со британската влада дека Русија многу веројатно е договорна за нападот во Солсбери и дека нема поинакво веродостојно објаснување“, напиша на Twitter, Полјакот Доналд Туск.

Британската премиерка Тереза Меј ги известила своите колеги во Европскиот совет во текот на работната вечера за нападот со нервен отров врз поранешниот двоен руско-британски шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка во јужна Англија.

Share.