Железничка несреќа во Турција

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Најмалку седум луѓе загинаа во судирот на два брзи воза на една од железничките станици во Анкара, а повеќе од 40 се повредени.

Локалните медиуми објавија дека возот што патувал од Анкара за Конја се судрил со друг воз, по што удрил во пешачки надвозник. Несреќата се случи во снежни услови на станицата Марсандиз, што се наоѓа осум километри од централната станица во главниот град на Турција.

Share.