Животот ми е претворен во пекол

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Поранешниот претседател на Франција, Никола Саркози, изјави дека судските истражители кои покренаа истрага против него по основ на илегално финанасирање на предизборната кампања од 2007 година, му го претвориле животот во пекол. Според Саркози обвинувањата против него се лажни.

По два дена поминати на распит, истражителите му соопштиле на поранешниот француски претседател дека е осомничен за пасивна корупција и други престапи.

„Оваа клетва од 11 март 2011 година ми го направи пекол животот“, им рекол 53-годишниот Саркози на истражителите, пренесува „Figarou“.

Правосудната истрага почна во 2013, откако интернет порталот Мадијапарт објави тврдења дека режимот на либискиот лидер Моамер Гадафи ја кофинансирал кампањата на Саркози во 2007, со околу 50 милиони евра.

Share.