ЖРК Пелистер доби тежок ривал во Купот на Македонија

Денес во просториите на Ракометната федерација на Македонија (РФМ) беа извлечени и групите во женскиот ракометен Куп на Македонија, каде во четири групи екипите ќе се борат за место на завршниот турнир на четирите најдобри.

ЖРК Пелистер е носител во групата Г и на домашен терен ќе се бори со Гевгелија и Куманово за место на „фајнал-фор“ турнирот.

Куп на Македонија – жени:
Група А:

РК Шампион
РК Спартак
РК Кузман Вардар Илинден
ЖРК Металург

Полуфинале:

РК Шампион – ЖРК Металург
РК Спартак – РК Кузман Вардар Илинден

Финале: Победник полуфинале 1 / Победник полуфинале 2

Група Б:

Ѓорче Петров ЖРК
ЖРК Чаир
РК Деспина

Полуфинале:

Ѓорче Петров ЖРК – слободен
ЖРК Чаир – РК Деспина

Финале: Ѓорче Петров ЖРК / Победник полуфинале 2

Група В:

ЖРК Вардар
ЖРК Овче Поле СУ
ЖРК Стружанка

Полуфинале:

ЖРК Вардар – слободен
ЖРК Овче Поле СУ – ЖРК Стружанка

Финале: ЖРК Вардар / Победник полуфинале 2

Група Г:

ЖРК Пелистер 2012
ЖРК Гевгелија
ЖРК Куманово

Полуфинале:

ЖРК Пелистер 2012 – слободен
ЖРК Гевгелија – ЖРК Куманово

Финале: ЖРК Пелистер 2012 / Победник полуфинале 2

Натпреварите ќе се одиграат на 6 и 7 март.

Сподели