Забрана за тешки возила и на Ѓавато и Плетвар

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

На патниот правец Маврово – Дебар во 13:20 часот воведена е забрана за движење на тешки товарни возила.

Од 16:00 часот, поради врнежи од снег, воведена е забрана за движење на тешки товарни возила на патниот правец Струга – граничен премин Ќафасан.

Од 16:55 часот воведена е забрана за движење на тешки товарни возила на планинскиот премин Пресека.

Од 17:30 часот воведена е забрана за движење на тешки товарни возила на планинскиот премин Стража.

Од 18:00 часот воведена е забрана за движење на тешки товарни возила на планинскиот премин Буково.

Од 20:00 часот воведена е забрана за движење на тешки товарни возила на планинскиот премин Плетвар.

Од 20:25 часот воведена е забрана за движење на тешки товарни возила на планинскиот премин Ѓавато.

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. На сите патни правци во државата има слаби врнежи од снег.

Намалена видливост поради појава на магла има на Пoпова Шапка од 15 до 20 метри и на планинскиот премин Стража до 100метри.

Законската обврска за задолжително поседување на зимската опрема во возилата, без оглед на временската состојба, трае до 15-ти март 2018 година.

Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините.

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково.

Share.