Заврши Интерфест на класична музика

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Со концертот на Барокното Трио „Стара музика“, од Италија синоќа во Битола заврши 28 издание на Интернационалниот фестивал на класична музика „Интерфест Битола 2019“.

Пред публиката на свеченото затворање настапија  ЏОРЏИЈА ЧИНЧИРИПИ, сопран, ЧИПРИЈАНА СМАРАНДЕСКУ, чембало и ЏОРЏО МАТЕОЛИ, флаута долче.

Италијанското трио изведе дела од Букстехуде, Вивалди, Марчело, Кампра, Хендел.

Share.