Заев со владина делегација во работна посета на Франкфурт

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Владина делегација предводена од премиерот Зоран Заев на 13 и 14 јуни ќе престојува во работна посета на Франкфурт, Германија.

Во делегацијата ќе бидат и вицепремиерот задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев, министерот за здравство Венко Филипче, министерот за финансии Драган Тевдовски, министерот за економија Крешник Бектеши и директорот на ДТИРЗ, Александар Младеновски.

Владината прес-служба соопшти дека во рамки на првиот ден од посетата предвидени се средби помеѓу претставници од делегацијата на Владата на Република Македонија и професори и еминентни доктори од Универзитетската клиника, Јохан Волфганг Гете. Целта е зацврстување и разгледување на можности за продлабочување на соработката со оваа реномирана здравствена установа.

На вториот ден од работната посета премиерот Заев и министрите во Владата на Република Македонија ќе остварат средби со претставници од Дојче банк, како и со раководствата на неколку успешни германски компании.

Share.