Заложничката криза во францускиот маркет заврши со најмалку две жртви

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ослободени се заложниците од супермаркет во градот Треб во јужна Франција. Во објектот останал само човекот кој го извршил нападот и еден полицаец, јавија локални медиуми цитирајќи го градоначалникот.

АФП јави дека најмалку две лица се убиени во нападот. Првично беше објавено за осуммина заложници.

Француските медиуми известуваат и дека напаѓачот претходно пукал кон полицајци кои џогирале во близина, при што ранил еден од нив. Постојат тврдења дека вооружениот маж е припадник на Исламска држава (ИД).

Францускиот премиер Едуар Филип ја овкалификува ситуацијата како „сериозна“. Кон градот се упатил и министерот за внатрешни работи Жерар Колон.

Четири лица беа убиени од џихадист во маркет во Париз, во сличен инцидент во јануари 2015 година.

Share.