За Путин нападите се „акт на агресија“

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

САД и нивните сојузници погодија цивилни и воени капацитети во Сирија, кршејќи ја Повелбата на ООН и меѓународното право, рече рускиот претседател Владимир Путин, одговарајќи на американско-француско-британската интервенција во Сирија.

Путин ги нарече воздушните напади „акт на агресија“ и рече дека Русија ќе свика итен состанок на Советот за безбедност на ОН за да разговара за „агресивните акции на САД и нивните сојузници“.

Нападот „ќе има деструктивен ефект врз целиот систем на меѓународни односи“, рече Путин.

Путин, исто така, го повтори руското инсистирање дека земјата не нашла никакви докази за напад со хемиско оружје во предградието на Дамаск Дума, што доведе до денешните воздушни напади.

Share.