Избори во Албанија ќе има, за Мета ќе бидат имагинарни

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Албанскиот претседател Илир Мета, реагираше во врска со одлуката на Изборниот колегиум за декретот за поништување на изборите.

На прес-конференцијата што ја одржа рано изутринава, шефот на албанската држава тврдеше дека декретот беше инициран од писмата што му ги испратил премиерот Еди Рама на лидерот на Демократската партија, и имаше за цел да и се стави крај на политичката криза, пренесува „Визион Плус“.

Тој ја обвини Социјалистичката партија дека не го спроведува декретот на претседателот, нагласувајќи дека изборите на 30 јуни ќе бидат имагинарни.

slobodenpecat.mk

Share.