Израел победи на годинашниот Евросонг

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Израел е годинешниот победник на Евровизија 2018.

Во финалето се натпреварува претставници на 26 земји. Од балканските земји, во финалето влегоа Албанија, Србија, Словенија и Бугарија.

Македонија не се пласираше во финалната вечер. Според типувањата во обложувалниците, фаворити беа Кипар, Франција и Израел.

Мотото на годинашното европско музичко натпреварување беше „Тргнуваме“ (All board).

Share.