Иран најави одговор за наводниот израелски напад во Сирија

0
251
A handout image provided by the Israeli army on March 20, 2018 reportedly shows a before (L) and after aerial view of a suspected Syrian nuclear reactor destroyed by an air strike in 2007. Israel's military admitted for the first time on March 20 responsibity for a 2007 air raid against a suspected Syrian nuclear reactor, a strike it was long suspected of carrying out. The admission, along with the release of newly declassified material related to the raid, comes as Israel intensifies its warnings over the presence of its main enemy Iran in neighbouring Syria. / AFP PHOTO / Israeli Army / -

Висок ирански претставник изјави дека Иран ќе одговори на „соодветно место и време“ на наводниот израелски ракетен напад во кој биле убиени неколкумина иранци во Сирија. Ова е прв директен одговор на нападот врз две бази на северот на Сирија во неделата за кој се верува дека го извршил Израел. Израелскиот министер за одбрана Авигдор Либерман, одговорајќи на најновите закани од Техеран, изјави дека Израел не се плаши и оти ќе реагира соодветно.