Исчезнатите планинари на Кајмакчалан пронајдени мртви

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Момчето и девојката кои ноќеска беа пријавени за исчезнати, се пронајдени а во болница само била констатирана смрт, потврди МВР.

Планинарите од Македонија загинале на врвот Кајмакчалан најверојатно по пад во бездна. Познат е идентитетот на девојката. Сртанува збор за 26 годишна девојка која заедно со починатото момче биле членови на планинарскиот дом „Трансверзалец“.

Планинарите биле лоцирани по телефонскиот сигнал. Спасувачката акција започнала по пријавата на останатите планинари кои ја искачувале планината откако забележале дека неа и 35-годишното момче ги нема во групата.

Share.